10 HP:n sähkömoottori 3-vaihe: Täysi kuormitusvirta, runkokoot ja IE4-opas
Kotiin / Uutiset / Teollisuusuutiset / 10 HP:n sähkömoottori 3-vaihe: Täysi kuormitusvirta, runkokoot ja IE4-opas
Kirjoittaja: Hallinto Päivämäärä: Oct 15, 2026

10 HP:n sähkömoottori 3-vaihe: Täysi kuormitusvirta, runkokoot ja IE4-opas

10 hv:n 3-vaiheinen sähkömoottori kuluttaa 28 A 230 V:lla, 14 A 460 V:lla ja noin 15 A 400 V:lla. Kaikki neljä kuvaa kuvaavat samaa 7,5 kW:n akselitehoa, ja jokainen osoittaa eri kaapelin, kontaktorin ja ylikuormitusasetuksen.

7,5 kW Akseliteho (10 hv)
28 A Täysi kuorma 230 V jännitteellä
14 A Täysi kuorma 460 V jännitteellä
4 napainen Tyypillinen kasvivalinta

Akselin ulostulo ja sähkötulo ovat kaksi eri numeroa. 10 hv:n moottori tuottaa 7,46 kW mekaanista tehoa akselillaan täyteen kuormitettuna, kun taas sen tehonkulutus liittimissä on suurempi, koska mikään kone ei muuta sähköä vääntömomentiksi 100 prosentin hyötysuhteella. Sen vetämä virta riippuu yhtä paljon syöttöjännitteestä kuin kuormituksesta. Asentajat, jotka lukevat "10 hv" sähkölukuna, tilaavat 16 A:n kontaktorin moottoriin, joka kuluttaa 28 A.

Tämä opas kattaa neljä päätöstä, jotka määrittävät, käykö 10 hv:n moottori viisitoista vuotta vai epäonnistuuko se ensimmäisenä vuonna: täyskuormitusvirta, rungon ja asennusmitat, hyötysuhdeluokka ja käynnistystapa. Viitetiedot ovat peräisin NEC-taulukosta 430.250 ja IEC 60034-30-1. Saadaksesi laajemman kuvan siitä, miten pienjännitekoneet on määritelty ja suojattu, pienjännitemoottorin valintaopas kattaa tehokkuusluokat, suojauksen ja taajuusmuuttajan integroinnin perusteellisemmin.

Mitä 10 hv sähkömoottorin 3-vaihearvot tarkoittavat tyyppikilvessä

10 hv:n kolmivaihemoottori tuottaa 7,5 kW mekaanista tehoa akselilleen, ja jokainen muu viereen painettu arvo selittää, kuinka tämä teho tuotetaan.

Muutos on ensimmäinen asia, joka tulee mieleen: 1 hv vastaa 0,746 kW, joten 10 hv on 7,46 kW. IEC pyöristää saman tehon 7,5 kW:iin, minkä vuoksi eurooppalainen nimikilpi ja pohjoisamerikkalainen tyyppikilpi kuvaavat identtistä konetta. Tehon lisäksi levyllä on ostopisteessä tärkeitä numeroita: nimellisjännite, taajuus, täyskuormitusampeerit, tehokerroin, hyötysuhde, käyttöaste, eristysluokka, suurin ympäristö ja kotelon tyyppi.

Napojen lukumäärä määrää nopeuden ja vääntömomentin, ja sillä on suurimmat mekaaniset seuraukset yksittäisestä valinnasta:

Tyypilliset runko- ja vääntömomenttiarvot 7,5 kW (10 hv) moottorille nimellisteholla.
Napojen määrä Nopeus 50 Hz Nopeus 60 Hz Vääntömomentti nimellisteholla Tyypillinen NEMA-kehys Tyypillinen IEC-kehys
2 napainen 3000 rpm 3600 rpm 23,9 Nm 215T 132S
4 napainen 1500 rpm 1800 rpm 47,8 Nm 215T 132 milj
6 napainen 1000 rpm 1200 rpm 71,6 Nm 254T 160 milj
IE3 Series Three-Phase Induction Motor H80-355MM Frames IE3-sarjan kolmivaiheisen oikosulkumoottorin H80-355MM kehykset Tehokas IE3-oikosulkumoottori H80-355MM-rungoissa 2-12-napaisella ja 0,75-355 kW:n teholla, sopii jatkuvaan teollisuuskäyttöön, jossa nopeuden ja vääntömomentin valinnat ovat tärkeitä. Näytä tuote →

Vääntömomentti seuraa napalukua. 7,5 kW:lla nelinapainen kone tuottaa noin 47,8 Nm, kun taas kuusinapainen kone tuottaa noin 71,6 Nm kahdella kolmasosalla nopeudesta. Tämä ylimääräinen vääntömomentti on usein suuremman rungon arvoinen, koska se poistaa junasta hihnakäytön tai vaihteiston ja eliminoi kulumiskohdan.

Kaksi nimikilven yksityiskohtaa aiheuttavat todellisia kiistoja. NEMA-moottorin käyttökerroin on yleensä 1,15, mikä on lyhytaikainen ylikuormitusvaraus eikä lupa toimia jatkuvasti 115 prosentin teholla. IEC-koneet ilmoittavat normaalisti käyttökertoimeksi 1,0 ja ilmoittavat arvon S1, S2 tai S3. Jaksottaiseen käyttöön valittu 10 hv:n moottori, joka toimii sitten ympäri vuorokauden, ylikuumenee käämityksensä kauan ennen kuin sen laakerit aiheuttavat ongelmia.

Täyskuormitusvirta: 10 hv:n sähkömoottorin 3-vaihepiirin koko

Täyskuormitusvirta on ampeeri, jonka 10 hv:n kolmivaihemoottori käyttää nimellisjännitteellä, -taajuudella ja -lähdöllä, ja se asettaa kaapelin, kontaktorin, ylikuormitusreleen ja haaroitussuojan nimellisarvon.

Määritelmä Täyskuormitusvirta (FLC) on nimellisjännitteellä, nimellistaajuudella ja nimellisteholla otettu virta mitattuna moottorin liittimistä. Se on pikemminkin suunnitteluluku kuin mitattu, ja se on perusta jokaiselle piirin johdin- ja suojapäätökselle.

Virta nousee kun syöttöjännite laskee, koska teho on jännitteen, virran, tehokertoimen ja hyötysuhteen tulos. 10 hv:n moottori, joka vetää 14 A 460 V:lla, vetää kaksi kertaa enemmän kuin 230 V:lla:

10 hv (7,5 kW) kolmivaihemoottorin täyskuormitusvirta syöttöjännitteellä

208 V
30,8 A
230 V
28,0 A
400 V
15,3 A
460 V
14,0 A
575 V
11,0 A

Arvot 208, 230, 460 ja 575 V ovat peräisin NEC-taulukosta 430.250; 400 V luku on tyypillinen IE3:n nelinapainen tyyppikilven arvo ja vaihtelee valmistajan mukaan.

Täyskuormitusvirta 10 hv (7,5 kW) kolmivaihemoottorille yhteisillä syöttöjännitteillä.
Tarjonta Täyskuormitusvirta Viite
208 V, 60 Hz 30,8 A NEC Taulukko 430.250
230 V, 60 Hz 28 A NEC Taulukko 430.250
400 V, 50 Hz 15,0 - 15,5 A Tyypillinen IE3 nelinapainen tyyppikilpi
460 V, 60 Hz 14 A NEC Taulukko 430.250
575 V, 60 Hz 11 A NEC Taulukko 430.250

Pohjois-Amerikan käytäntö jakaa laskennan kahtia. Johtimen ampeerikkuus ja oikosulkusuojaus on mitoitettu 125 prosentilla korotetun täyskuormitusvirran taulukon arvosta jatkuvassa käytössä, joten 230 V:n moottori tarvitsee 35 A:n mitoitusvirran ja 8 AWG kuparijohtimen 75 C:ssa. Ylikuormitussuoja toimii eri tavalla: rele on asetettu tyyppikilvestä, miksi koneessa pitäisi olla täyskuorma-ampeeria40, joka on 5 A. sen lämpölaukaisu asetettu 15 A:iin.

Kontaktorin valinta ansaitsee saman huolen. Valitse laite, joka on mitoitettu AC-3-käytölle moottorivirralla AC-1:n sijaan, koska 20 A:n yksikkönä myytävä kontaktori voi olla hyvä vain 9 A, kun se todella kytkee moottoria.

IE3 tai IE4: minkä arvoinen hyötysuhde on 7,5 kW:lla

7,5 kW:n nelinapaisen moottorin IE3:n hyötysuhde on noin 91 prosenttia ja IE4:n noin 92,4 prosenttia, ja 6 000 käyttötunnilla vuodessa ero on noin 1 086 kWh.

1086 kWh Säästetty vuodessa, IE4 vastaan IE2 75 prosentin kuormituksella
130 USD Vuotuinen energiansäästö 0,12 USD/kWh
Alle 3 vuotta Tyypillinen takaisinmaksu IE4 Premiumissa
IE4 Series Three-Phase High Efficiency Induction Motor H80-355MM IE4-sarjan kolmivaiheinen korkeatehoinen induktiomoottori H80-355MM Tehokkaampi IE4-oikosulkumoottorilinja H80-355MM-rungoissa, tarjoaa 0,75-355 kW tehon energiaa säästäviin teollisuuskäyttöihin, joissa vuosittaiset käyttötunnit tekevät tehokkuudesta arvokasta. Näytä tuote →

Aritmetiikka on yksinkertainen, kun akselin ulostulo ja syöttöteho pidetään erillään. 75 prosentin kuormituksella 10 hv:n moottori tuottaa noin 5,6 kW akselilla. Jaa hyötysuhteella saadaksesi sähkön syöttö: 5,6 kW 89,7 prosentilla (IE2) vastaa 6,24 kW:a ja sama teho 92,4 prosentilla (IE4) on 6,06 kW. 0,18 kW:n ero 6 000 tunnissa on 1 086 kWh, arvoltaan noin 130 USD vuodessa 0,12 USD per kWh.

Tehokkuusluokat ovat myös vaatimustenmukaisuuskysymys. Eurooppalainen asetus 2019/1781 asettaa IE3:n vähimmäistehon moottoreille 0,75 kW:sta 1 000 kW:iin ja nostaa riman IE4:ään 75 kW - 200 kW:n alueella, joten 7,5 kW:n kone istuu IE3-tasolla. NEMA Premium Pohjois-Amerikassa vastaa suurin piirtein IE3:a, mikä tarkoittaa, että jommallakummalla mantereella ostetulla 10 hv:n vaihtomoottorilla on vertailukelpoinen hyötysuhde.

Viallisen 10 hv:n moottorin takaisinkelaus palauttaa harvoin sen alkuperäisen tehokkuuden, ja häviö lisääntyy joka käyttötunti. Normaalitehoisen yksikön vaihtaminen samassa kehyksessä olevaan IE3- tai IE4-koneeseen maksaa takaisin yleensä alle kolmessa vuodessa kahdessa vuorossa.

Yksi varoitus on tärkeämpi kuin etiketti. 10 hv:n moottori, joka käy 40 prosentilla nimelliskuormituksesta, on matalalla hyötysuhdekäyrällä, ja tämän arvon muuttaminen 5,5 kW:n koneeseen säästää enemmän energiaa kuin mikään luokan päivitys. Yhdistä luokitus kuormaan ennen kuin maksat korkeammasta luokasta.

NEMA 215T vastaan IEC 132M: kiinnitysloukku

NEMA 215T -runko ja IEC 132M -runko kuljettavat molemmat 10 hv neljässä navassa, mutta niiden akselit ja jalat eivät ole vaihdettavissa, ja tämä yhteensopimattomuus viivästyttää enemmän projekteja kuin mikään sähköongelma.

NEMA 215T

  • Akselin halkaisija 34,9 mm
  • Akselin korkeus 5,25 tuumaa (133 mm)
  • 60 Hz nopeudet 3600, 1800 ja 1200 rpm
  • Kaksoisjännite 230/460 V yhdeksällä johdolla
  • Palvelukerroin tyypillisesti 1,15

IEC 132M

  • Akselin halkaisija 38 mm
  • Akselin korkeus 132 mm
  • 50 Hz nopeudet 3000, 1500 ja 1000 rpm
  • Jännite 400/690 V tai 230/400 V
  • Palvelukerroin yleensä 1,0
TEFC Motors in the NEMA Motor Product Line TEFC Motors NEMA Motor -tuotelinjassa Luokkanapa TEFC NEMA -moottorisarjalle, mukaan lukien huipputehokkaat, pumppu-, murskain-, öljykaivo- ja jarrumallit, hyödyllinen kehyksen ja asennuksen yhteensopivuuden tarkistamisessa. Näytä tuote →

Molemmat akselin korkeudet eroavat millimetrillä, mikä on juuri se ansa: moottori putoaa kannakkeeseen ja sitten jalan reiät eivät ole kohdakkain. Pyydä aina mitoitettu piirustus ja tarkista akselin halkaisija, akselin pituus, kiilauran leveys, jalkojen reikien etäisyys ja laippa- tai pintatyyppi ennen ostotilauksen vapauttamista.

Taajuus on toinen ansa. 60 Hz:n moottori, joka on kytketty 50 Hz:n syöttöön, käy noin 17 prosenttia hitaammin, ja jos syöttöjännite pysyy tyyppikilven arvossa, V/Hz-suhde nousee 20 prosenttia, mikä lisää vuon, virran ja käämin lämpötilaa. 50 Hz:n moottori, joka on työnnetty 60 Hz:iin, ylittää samalla marginaalilla ja voi ylittää käytettävän laitteen suunnittelurajat.

7,5 kW:n tehoa varten toimittajat, kuten Shanghai Pinxing Explosion-proof Motor Co., Ltd., rakentavat saman tehon standardinmukaisiin IEC-pienjännitekehyksiin, NEMA-kehyksiin ja räjähdyssuojattuihin sarjoihin, joten standardeja sekoittava laitos voidaan kattaa yhdellä tilauksella sopivilla käynnistimillä ja ohjauskaapeilla. Tarkistetaan sovellusten tapaustutkimuksia Ennen kuin eritelmä jäädytetään, on halpa tapa välttää sovitinlevyjen toinen tilaus.

Käynnistysvirta ja suojaus 10 hv:n kolmivaihemoottorille

10 hv:n kolmivaihemoottori, joka käynnistetään suoraan verkkoon, kuluttaa 6-8 kertaa täyden kuormitusvirransa, joka on noin 90-120 A 400 V jännitteellä muutaman sadan ensimmäisen millisekuntien aikana.

Inrush on käynnistysongelma, ei käynnissä. Moottori näkee tämän virran vain, kunnes se saavuttaa noin 80 prosenttia synkronisesta nopeudesta, joten käynnistysmenetelmä päättää, putoaako vai pysyykö syöttöjännite.

  1. Suorakäynnistys käyttää kontaktoria, ylikuormitusrelettä ja sulaketta tai katkaisijaa. Se on yksinkertaisin ja halvin vaihtoehto, ja se on hyväksyttävä, jos syöttö on jäykkä ja käytettävän kuorman hitaus on pieni. Odota 6–8-kertaista täyden kuormituksen virtaa jokaisessa käynnistyksessä.
  2. Tähtikolmiokäynnistys pienentää käynnistysvirran ja vääntömomentin noin kolmannekseen suoran kytkentäarvon arvoista. Se vaatii kuusikytkentäisen moottorin ja riittävän pitkän vaihtoviiveen, jotta moottori kiihtyy ennen siirtymää, muuten vaihtopiikki voi ylittää suoran kytkentäarvon.
  3. Pehmeä käynnistin hidastaa jännitettä 5–20 sekuntia ja pitää käynnistysvirran 2–4 kertaa täyskuormitusvirtaa asetetulla rajalla. Se sopii pumpuille ja puhaltimille, joissa mekaaninen kuormitus kasvaa vähitellen nopeudella.
  4. Taajuusmuuttaja rajoittaa virran 100-150 prosenttiin täyden kuormituksen virrasta ja lisää nopeuden säätöä. Määritä invertterikäyttöinen moottori, jossa on luokan F eristys ja suuremmissa rungoissa akselin maadoitusrengas laakerien suojaamiseksi.

Suojausasetukset perustuvat samoihin numeroihin:

  • Aseta lämpöylikuormitus tyyppikilven täyskuormitusvahvistimiin, laukaisuluokka 10 vakiokuormille ja luokka 20 tai 30 suuriinertiaisille kuormille, kuten murskaimille ja sekoittimille.
  • Koko oikosulkusuojaus taulukon täyskuormitusvirralta, koska moottorin haarapiiri sallii paljon korkeamman katkaisijaluokituksen kuin yleiskäyttöinen piiri.
  • Sisällytä vaihevikasuojaus. Kaksivaiheinen kolmivaihemoottori tuhoaa käämityksensä muutamassa minuutissa.
  • Tarkista taajuusmuuttajassa moottorikaapelin pituus valmistajan rajoituksen suhteen ja lisää lähtöreaktori tai dv/dt-suodatin, kun ajo on pitkä.

Teknisten tietojen tarkistuslista ennen 10 hv:n moottorin tilaamista

Kuusi parametria päättää, sopiiko 10 hv:n kolmivaihemoottori sovellukseen, ja kaikki kuusi on vahvistettava mitoitettuun piirustukseen ennen ostotilauksen antamista.

Tilauslista 7,5 kW (10 hv) kolmivaihemoottorille.
Parametri Vahvista tämä Yleinen virhe
Tehoa ja nopeutta 7,5 kW at 4 poles, or the speed the driven equipment requires Valitse 2 napaa kustannusten säästämiseksi ja sitten vyön kulumisen torjunta
Jännite ja taajuus 400 V 50 Hz tai 460 V 60 Hz, plus kolmio- tai tähtiliitäntä Olettaen, että 230/460 V NEMA-moottori toimii 400 V 50 Hz:n jännitteellä
Asennus Jalka (B3), laippa (B5) tai pinta (C-pinta), reikävälillä Vain akselin korkeus sovitetaan ja jalkaväliä ei huomioida
Kotelo ja IP IP55 TEFC sisätiloissa, IP65 pesulle, Ex d vaarallisille alueille Normaalin TEFC-moottorin käyttäminen vyöhykkeen 1 alueella
Eristys ja velvollisuus Luokan F eristys, luokan B nousu, S1 jatkuva käyttö Ostetaan S3 jaksottainen käyttö jatkuvasti kuormitetulle tuulettimelle
Tehokkuus ja sertifiointi IE3 tai IE4 sekä sivuston vaatima sertifikaatti Paikalliset määräykset eivät enää hyväksy luokan tilaamista

Kirjoita kuusi arvoa kyselyyn ja pyydä sertifioitu testiraportti. 7,5 kW:n moottori on tarpeeksi pieni, jotta vaihdot näyttävät vaarattomilta paperilla, ja riittävän suuri, jotta väärä runko pysäyttää tuotantolinjan.

Usein kysyttyjä kysymyksiä 10 hv:n kolmivaihemoottoreista

Kuinka monta ampeeria 10 hv:n kolmivaihemoottori kuluttaa?

NEC-taulukossa 430.250 luetellaan 30,8 A 208 V:lla, 28 A 230 V:lla, 14 A 460 V:lla ja 11 A 575 V:lla. IEC 7,5 kW:n IE3 nelinapainen kone 400 V:n 50 Hz:n syöttöjännitteellä näyttää tyypillisesti 15.5 A:n nimikilvellä 15.5 A. Kokoa johtimet aina taulukon arvon mukaan ja aseta ylikuormitusrele tyyppikilven arvosta.

Voiko 10 hv:n kolmivaihemoottori toimia yksivaiheisella teholla?

Ei suoraan. Pyörivä vaihemuuttaja tai taajuusmuuttaja voi syntetisoida kolmannen vaiheen, mutta taajuusmuuttajan on oltava kooltaan moottorin tyyppikilven virran yläpuolella, usein 1,5-2 kertaa, ja moottoria tulee vähentää, koska jäähdytys ja aaltoiluvirta muuttuvat. 10 hv:n kolmivaihemoottoria, jossa on yksivaiheinen syöttö, tulee käsitellä 7–8 hv:n koneena, kunnes valmistaja vahvistaa toisin.

Minkä kokoisen kaapelin 10 hv:n kolmivaihemoottori tarvitsee?

230 V:lla 125 prosenttia 28 A:sta on 35 A, mikä vaatii 8 AWG kuparia 75 C:ssa. 460 V:lla 125 prosenttia 14 A:sta on 17,5 A, mikä vaatii 12 AWG kuparia. Pitkiä ajoja on nostettava, jotta jännitehäviö pysyy 3 prosentin sisällä haarapiirissä, joten tarkista etäisyys ja kapasiteetti.

Onko 10 hv sama kuin 7,5 kW?

Kyllä käytännössä. Kymmenen hevosvoimaa vastaa 7,46 kW:a, ja IEC rakentaa 7,5 kW:n rungon samaan käyttöön, joten eurooppalainen 7,5 kW:n moottori ja pohjoisamerikkalainen 10 hv:n moottori ovat toiminnallisesti identtisiä. Tyyppikilven täyskuormitusvahvistimet eroavat jännitteen, taajuuden ja hyötysuhdeluokan mukaan, eivät hv- tai kW-merkinnän mukaan.

Jakaa:
Ota yhteyttä

Ottaa yhteyttä